Varierande resultat efter kommunala jobbinsatser
Här är statistiken för din kommun.
Här är statistiken för din kommun.
Drygt hälften av deltagarna i kommunens arbetsmarknadsinsatser i Trelleborg 2017 började arbeta eller studera efteråt. Motsvarande siffra i Kungälv var en fjärdedel, enligt uppgifter från statistikdatabasen Kolada, som Nyhetsbyrån Siren tagit del av.
Det finns flera förklaringar till de varierande resultaten i Sveriges kommuner.
– Det är en kombination av dels strukturella förklaringar, som vilken bakgrund den enskilde har och hur arbetsmarknaden ser ut på orten, dels hur till exempel samverkan med näringslivet eller Arbetsförmedlingen ser ut, säger Leif Klingensjö, sektionschef på avdelningen för utbildning och arbetsmarknad på Sveriges kommuner och landsting (SKL), till Nyhetsbyrån Siren.
”Statistiken i Kolada bygger på egna undersökningar i kommunen till insamlingen ”Kommunal arbetsmarknadsstatistik”. Siffran visar andelen av det totala antalet personer som har börjat arbeta eller studera efter att ha deltagit i kommunala arbetsmarknadsinsatser. Arbete innebär osubventionerade och subventionerade anställningar på den reguljära arbetsmarknaden, som har pågått minst en sammanhängande månad”, skriver Nyhetsbyrån Siren.
I grafiken kan ni ta del av statistiken för de västmanländska kommunerna:
!function(){”use strict”;window.addEventListener(”message”,function(a){if(void 0!==a.data[”datawrapper-height”])for(var t in a.data[”datawrapper-height”]){var e=document.getElementById(”datawrapper-chart-”+t);e&&(e.style.height=a.data[”datawrapper-height”][t]+”px”)}})}();