Hallstahammar
18:23 | 13 februari 2019

Nya hyreslägenheter byggs i centrala Hallsta

Efterfrågan på bostäder hög, men bostadsbrist råder: ”Det behövs verkligen”.

Håkan Jansson, projektchef på Hallstahem, mitt i renoveringen av fastigheten på Nämndemansgatan 1 som senast första december ska vara färdiga lägenheter. Foto: David Eriksson

Under 2018 skapades sju nya centrala lägenheter på Parkgatan 4 som en del i det kommunala bostadsbolaget Hallstahems program för ombyggnation av lokaler till bostäder. Nu är nästa ombyggnadsprojekt i gång – bara ett stenkast därifrån.

På Nämndemansgatan 1 och Parkgatan 2 håller elva nya lägenheter på att byggas i två separata huskroppar i fastigheten Växeln 4, där det tidigare bland annat varit vandrarhem, nattklubb och pizzeria.

– Halva huset har stått tomt nu en period och är ganska förfallet utvändigt, men det är ett ganska centralt läge. Den här fastigheten är något vi vill göra något fint av så vi knöt upp en arkitekt som gjorde illustrationer som vi nappade på. Då fick vi till åtta lägenheter här i två plan. Vi bygger inte på något mer, men vi snyggar till fasad, fönster och tak bland annat för att knyta ihop utseendet med angränsande byggnader för att få en helhet i hela kvarteret, säger Håkan Jansson, projektchef på Hallstahem.

Lägenheterna på Parkgatan kommer stå klara för inflyttning första juni medan de på Nämndemansgatan ska vara färdiga för inflyttning senast första december. De nya bostäderna välkomnas då efterfrågan, i synnerhet centralt, ökar. Hallstahems kö växer stadigt och hade vid årsskiftet över 6 400 registrerade sökanden.

– Det behövs verkligen. Nu får vi till åtta nya lägenheter här i en befintlig lokal och det är ypperligt bra. Det går även ganska fort att få färdigt om man jämför med nyproduktion.

I många andra städer byggs det nya lägenheter för att frigöra villor åt barnfamiljer. Är detta tanken även här i Hallstahammar?

– Egentligen inte. Visserligen är det sju stycken treor här och vi strävar efter modern planlösning med stora kök, diskmaskin och tvättpelare i varje lägenhet. Det kommer vara bekvämt att flytta från en villa till en central lägenhet här. Jag kan tänka mig att det finns många som vill göra det, men det är inget uttalat från oss. Men vid vår senaste nyproduktion var det många villaägare med utflugna barn som var intresserade. Det kan jag tänka mig att det blir även här.

Storlekarna på lägenheterna varierar. Det blir en etta på 39 kvadratmeter, tre tvåor på 52-68 kvadrat samt sju treor på 76-86 kvadratmeter. Lägenheterna får nyproduktionsstandard, säkerhetsklassade dörrar och alla utom en får tillgång till hiss.

Hyresnivån på lägenheterna på Parkgatan är redan satta, medan hyrorna på Nämndemansgatan ännu inte är förhandlade med Hyresgästföreningen.

– Det blir överkomliga hyror. Samtidigt kostar det att bygga och vi måste få igen investeringen på något vis.

Hallstahem har även andra ombyggnadsprojekt på gång. En av dessa är på Hästhovsvägen 1 där tre lägenheter på två rum och kök är under projektering med preliminär inflyttning i slutet av 2019.

– Vi tittar på flera alternativ och lösningar, men det är ganska ont om byggbara tomter i kommunen så planavdelningen har en del att jobba ifatt för att kunna erbjuda byggbar mark, säger Håkan Jansson.

Som avslutar:

– Det här huset vi står i idag räcker ju inte. Det mättar bara lite grann. Vi ska skapa mer och har utmaningar framför oss, men det är gynnsamt. En gång i tiden var det rivningar och mycket stod tomt. Det här är mycket trevligare.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020