KBAB efter branden: ”Kan återvända till sina hem”
Bostadsbolaget ger besked efter tisdagens källarbrand på Furuvägen.
Bostadsbolaget ger besked efter tisdagens källarbrand på Furuvägen.
Nu ger Köpings Bostads AB (KBAB) besked om när hyresgästerna kan komma tillbaka till sina bostäder:
”Samtliga hyresgäster evakuerades under kvällen och fick tillbringa natten på hotell eller hos vänner och bekanta. Vi räknar med att de kan återvända till sina hem efter kl 16.00 idag och personal kommer att finnas på plats. Tekniska kontoret har placerat ut en vattentank på trottoaren för drabbade hyresgäster. Boende i intilliggande fastigheter ska inte drabbas av några efterföljder av branden. Vatten, avlopp och värme har inte påverkats, däremot kan det bli eventuella störningar på TV och internet”, skriver KBAB i ett pressmeddelande.
Bostadsbolaget uppmanar även alla drabbade hyresgäster att kontakta sitt försäkringsbolag för att göra en anmälan om det inträffade och eventuella skador.
”En teknisk brottsutredning har påbörjats och rubriceras inledningsvis som mordbrand fram tills att utredningen är klar”, avslutar KBAB.
