Ny teknik, så kallad artificiell intelligens, är kraftigt på frammarsch. Det är också temat i tech-investeraren och före detta teknikjournalisten Alfred Ruths nya bok Fermis filter, en spänningsroman skriven för att visa hur AI förändrar samhället.
– Vi har ägnat de senaste 150 åren åt den industriella revolutionen, att ersätta våra muskler och våra arbetsdjurs muskler med teknologi. Nu är vi enligt mig och många andra på väg in i den ”kognitiva revolutionen” då det inte längre är människan som kan utföra mentalt arbete, säger Ruth.
Han beskriver boken som en science fiction-thriller för folk som inte läser science fiction. Förebilderna är snarare spännande bladvändare som Da Vinci-koden eller Millennium-böckerna.
Boken utspelar sig år 2048, i ett samhälle som anpassat sig till den nya tekniken, bland annat genom att införa basinkomst.
Handlingen kretsar kring den USA-baserade programmeraren Ariel Valentin, som utvecklar banbrytande AI-teknik som mäktiga intressenter vill lägga vantarna på.
– USA håller på att sluta sig och hon blir deporterad. NSA vill ta kontrollen över hennes arbete. Det inser hon tack vare Terje från ”Fellingsbrorörelsen”. Det är en grupp gröna vågare som flyttat ut på landet och valt bort meningslösheten de känner i tillvaron. De har valt att använda sin basinkomst för att flytta ut på landet och köpa verktyg. De sliter på fältet som människor gjorde förr, berättar Alfred Ruth.
Med NSA (Nationella säkerhetsmyndigheten i USA) och den svenska polisen i hälarna tar handlingen fart.
Att en stor del av handlingen utspelar sig i Ruths hemstad Fellingsbro är ingen slump.
Det är den typen av små samhällen som förlorat jobb på grund av ökad automatisering. Ruth spår att framtidens AI-jobb kommer att bidra till den utvecklingen, då de blir koncentrerade till storstäderna.
– Det leder till en urbanisering som delvis tar knäcken på mindre samhällen ute på landsbygden. När butiker stänger skapas ett missnöje hos folk, de upplever att framtiden kanske var bättre förr. Den enda politiska kraften som validerar detta missnöje är de som skyller utvecklingen på invandringen. Det är enligt mig en helt felaktig analys.
Utöver författarskapet är Ruth också föreläsare. Han tar ofta upp utmaningarna som automation och AI medför.
– Det är inte invandrarnas fel att apoteket stänger i Fellingsbro. Det är befolkningsutvecklingen. Då behöver man gå till roten med det. Varför fattas det jobb i Fellingsbro? Och hur vill vi att det ska vara?
Tror du att den utvecklingen går att påverka?
– Ja, jag är teknikoptimist. Jag tror inte att vi kan stanna upp tekniken eller göra oss av med den, men jag tror att vi kan forma den, säger Ruth, som hoppas boken kan bli startskottet för samtal kring just de svåra teknikfrågorna.
– Jag tror vi har 2-3 mandatperioder på oss att få fram svar, säger han.
FAKTA, ALFRED RUTH
Ålder: 35
Bor: Fellingsbro
Intressen: Åka skidor och vandra i fjällen
Senast lästa bok: 21 tankar om det 21:a århundradet av Yuval Noah Harari
Aktuell som: Författare med debutromanen Fermis filter