Ishockey
11:40 | 7 februari 2018

KHC kliver in i sluttampen som favoriter

Med tre matcher kvar av fortsättnings­serien har Köping HC playoff-­platsen i egna händer.

Christoffer Hanning och hans KHC har ett playoff-platsen i egna händer. Foto: David Eriksson

Köping HC har visat fin form i den västra fortsättningsserien. Men i söndags kom den första förlusten på sex matcher. Tvåan Enköping besegrade serieledande KHC och nu väntar en dramatisk serieavslutning.

Tre matcher återstår – och en playoff-plats ligger i potten.

– Det är klart att det var tungt att förlora i söndags. Hade vi vunnit matchen hade vi haft ett jävligt bra läge inför de sista matcherna. Men det är bara att glömma det och gå vidare, säger KHC-keepern Christoffer Hanning.

Med nio poäng kvar att spela om har ettan KHC fyra pinnar ner till jagande Enköping.

– Vi har sagt att vi ska fokusera på hur vi spelar. Går Enköping rent tvingas vi att spela bra. Vi ska fokusera på oss och övriga resultat får visa sig. Efter de tre matcherna får vi summera om vi har gjort det vi ska eller inte, säger han.

Ni har allt i egna händer, det måste kännas bra?

– Hade jag fått välja hade jag valt vår sits alla dagar i veckan framför att vara det jagande laget. Det kan man inte sticka under stol med. Det gäller att förvalta detta på bästa sätt. Det ser lovande ut.

Märks det bland lagkamraterna att det är tre matcher kvar?

– Ja, det märks på träningarna att vi börjar närma oss slutet på den här serien. Alla matcher är viktiga så vi fokuserar på en match i taget. Det är klyschigt, men det är så det är. Vi möter Surahammar i kväll, sedan får vi ta det därifrån, säger målvakten.

Hanning kommer att få en nyckelroll under de tre avslutande omgångarna.

Målvaktskollegan Tomas Rydén skadade sig för en vecka sedan och är borta på obestämd tid.

”Rydda” hamnade fel i en sidledsförflyttning under en skottövning och träffades av ett skott på knät.

– Det är såklart tråkiga omständigheter, man hade ju hellre konkurrerat sportsligt som vi gjort tidigare. Men det är som det är och inget vi kan göra åt. Jag ska spela så bra som jag kan och försöka göra det bästa av situationen, säger Hanning.

Av de tre återstående matcherna är två derbyn. Under kvällen möter KHC jumbon Surahammar på hemmais. Sedan möter KHC värmlänningarna Grums innan derbyt mot Arboga väntar.

– Det är såklart extra krydda att två av de tre sista matcherna är derbyn. De matcherna lever sitt egna liv. Det spelar inte så stor roll hur det ser ut i tabellen utan det är dagsformen som avgör. Det är roliga matcher. Det ska bli jättekul.

Hur är känslan i laget inför avgörandet?

– Den är bra. Vi jobbar hårt på träningarna och vi påminner varandra att inte sväva i väg. Det pratar vi om hela tiden. Stämningen har varit bra under hela säsongen.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020