Köpingsbo fast i stor smugglingshärva
Döms till fängelse för 40 fall av grov smuggling och 10 tillfällen av smuggling.
Döms till fängelse för 40 fall av grov smuggling och 10 tillfällen av smuggling.
Under måndagen föll flera domar i Göteborgs tingsrätt efter att en stor smugglingshärva upptäckts av Ekobrottsmyndigheten. Ett antal personer har under flera år systematiskt fört in alkohol olagligt från Tyskland till Sverige. Totalt har alkohol motsvarande cirka 1 080 liter sprit per tillfälle, vid 40 tillfällen från och med den 26 november 2015 till och med den 23 maj 2016, smugglats in. Den sammanlagda mängden smugglad alkohol motsvarar under den perioden cirka 43 200 liter sprit.
En av de inblandade är en man i 30-årsåldern, skriven i Köping. Han döms till två år och sju månaders fängelse för 40 tillfällen av grov smuggling och tio tillfällen av smuggling.
”Det samlade straffvärdet för den brottslighet som XX nu döms för (40 fall av grov smuggling och 10 fall av smuggling) motsvarar fängelse 2 år 7 månader. Med hänsyn till det höga straffvärdet finns det inte utrymme för att välja någon annan påföljd än fängelse. Fängelsestraffets längd ska bestämmas i enlighet med straffvärdet”, skriver Göteborgs tingsrätt i den omfattande domen kring smugglingshärvan.