KHC nära drömvändning – sen kom kallduschen
Tränare Daniel Eriksson besviken: "Ett skitmål".
Tränare Daniel Eriksson besviken: "Ett skitmål".
Köping Hockey hämtade upp ett tremålsunderläge hemma mot Enköping och gick för ett segermål. Då ramlade ett slumpskott bakom Christoffer Hanning i KHC-målet – och hemmalaget fick se sig besegrade med uddamålet 3–4.
– Jag vet inte vad jag ska säga riktigt. Det är surt, säger KHC-tränaren Daniel Eriksson.
Köping inledde matchen svagt. Efter första perioden var ställningen 0–3 i Köpings ishall. Sen vaknade hemmalaget till liv.
– Första perioden är vi inte alls uppe och tävlar överhuvudtaget. Det var förskräckligt. I andra och tredje går vi ut och tävlar.
Jonas Nyman reducerade till 1–3 i mittenronden. I tredje skickade Tobias Sjökvist in 2–3 innan backen Ludvig Karlsson kvitterade med ett rappt handledsskott.
Köping hade i det läget tryck på gästerna, men med drygt en och en halv minut kvar av ordinarie tid kom käftsmällen. Enköpings William Warging skickade in pucken mot KHC-kassen. Den hamnade i nätmaskorna och blev matchavgörande.
– Hade vi tävlat från start hade vi vunnit den här matchen, men nu gör vi det bara i 40 minuter och då räcker det inte riktigt hela vägen in.
Ni hade tryck mot slutet, men släppte in ett sent mål. Hur hårt slag var det?
– Det är ett skitmål. Ett skott längs isen som går in. Det är inte alls roligt, säger KHC-tränaren.
Och avslutar:
– Det är bara att bryta ihop och komma igen.
Målskyttar, KHC: Jonas Nyman, Tobias Sjökvist, Ludvig Karlsson