Ishockey
20:28 | 11 september 2017

Experten: De blir årets genombrottsmän i Hockeyettan

KHC-målvakten och IFK-forwarden hyllas.

Linus Ageborg. FOTO: DAVID ERIKSSON

På fredag spelas den första omgången av Hockeyettan Västra. Många lag har förstärkt trupperna, och årets säsong är hetare än på många år.

Ishockeyexperten Mikael Mjörnberg har gått igenom seriens lag och sammanställt en serieguide på hockeysverige.se.

Experten ger sin syn på seriens lag, vilka som vinner serien och mycket mer. Mjörnberg nämner tre spelare som han tror kan bli årets genombrottsmän i Hockeyettan Västra. Experten menar att KHC-målvakten Christoffer Hanning och IFK-forwarden Linus Ageborg kan ta rejäla kliv denna säsong.

”Den tidigare Lakers-junioren Ageborg började visa upp sig redan ifjol och snittade en poäng per match under säsongen, men jag tror att det bara var en försmak av vad som komma skall” skriver Mjörnberg.

Om Hanning skriver experten att han inte blir det minsta förvånad om målvakten kniper förstaspaden i KHC, och att det kan leda till en stor utveckling.

Christoffer Hanning. FOTO: DENNIS JOHANSSON STRÖMBERG

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020