Köping
18:00 | 28 augusti 2017

Varg fångades på bild

På måndagsförmiddagen fick en familj i Hättsta utanför Köping besök.

Det var vid 09-tiden på måndagen som Pernilla Englunds son såg vad man tror är en varg från köksfönstret. 

– Enligt min son kom vargen upp på gården, stannade till och kollade in mot altanen, sedan gick den härifrån, säger Pernilla Englund.

Har ni sett vargen i området förut?

– Samma varg har under morgonen observerats i Kindbro och Valsta innan den kom till Hättsta. Jag mötte själv en varg i skogen i maj när jag var ute med hunden. Det var på cirka 15-20 meters håll från den när den vek av och försvann in i skogen. Vi har även gjort många observationer av vargspillning på skogsvägarna.

Magazin24 visade bilden som togs från köksfönstret för Daniel Mallwitz, inventeringsansvarig för stora rovdjur och vilthandläggare på Länsstyrelsen.

– Spontant skulle jag säga att det ser ut som en varg, menar Mallwitz.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020