Stjärnduon derbykungar när Arboga vann
Stekheta radarparet sänkte Sura.
Stekheta radarparet sänkte Sura.
Henrik Marklund och Tomas Wallgren. Så stavas IFK Arbogas stjärnduo som sänkte Sura i fredagsderbyt.
Publiken i TBO/Ågården Arena fick se Norrlandsduon ha show när hemmalaget vann med 3-0 i länsderbyt.
Henrik Marklund (uppväxt i Skellefteå) och Tomas Wallgren (från Kalix) har verkligen hittat varandra på isen redan efter tre spelade omgångar.
I länsderbyt nätade Wallgren två gånger. Vid båda målen assisterade Henrik Marklund.
– Jag behövde inte göra så mycket. Det var fina passningar. Det var bara att ha bladet i isen, säger tvåmålsskytten Wallgren ödmjukt.
– Det var jävligt skönt med derbyseger, tillägger han.
Du och Marklund har bra kemi, hur kommer det sig?
– Vi är ju från Norrland båda två, säger han med ett brett leende.
Tredje länken i den vassa kedjan var Adam Byström Johansson som även han stod för en bra insats, men hamnade inte i poängprotokollet.
Trion har SHL-rutin, och visst syns det.
– De är två duktiga spelare. Jag behöver inte göra så mycket. De är kreativa och vi hittar varandra bra. Vi i kedjan jobbar hårt, exakt som hela laget, säger Wallgren.
IFK Arboga – Surahammar
3-0 (2-0, 1-0, 0-0)
Mål Arboga: Tomas Wallgren 2 och Charlie Hellström.