köping
19:45 | 5 april 2016

Totalstopp i trafiken på E18

En hästtransport orsakade köer.

Det var strax efter klockan 19.30 som Magazin24 fick uppgifter om att det var totalstopp i trafiken på E18 från trafikplats Västjädra till Eriksberg i riktning mot Köping.

– Det är en hästtransport som har tappat ett hjul vid ett jättedåligt läge. Den stod precis där det var enkelfiligt. För fyra minuter sedan (läs 19.50) fick jag information om att trafiken är påsläppt igen. Allting skall vara bärgat och klart men det skapade vissa problem eftersom hästarna var tvungna att lastas ur och in i en ny transport, meddelar  Erica Ingvarsson på länskommunikationscentralen i Västerås.

I samband med olyckan ägde även en kökrock rum. En bil skall inte ha hunnit bromsa och körde därefter in i mitträcket. Den olyckan verkar dock inte ha skapat några nya köer.

– Patrullen som vi hade på plats vid första olyckan har vänt tillbaka men vi vet inte om bilen finns kvar. Det var inte dem själva som rapporterade in olyckan.

Â

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020