Två personrån på kort tid utreds av polisen i Köping
Yngre män rånade av flera okända män vid båda händelserna – polisen söker vittnen.
Yngre män rånade av flera okända män vid båda händelserna – polisen söker vittnen.
Två personrån som inträffat under kort tid utreds just nu av polisen i Köping. Det första inträffade någon gång mellan 21.00–22:00 på Tunadalsgatan i onsdags, alltså den 25 november.
”Två yngre män rånades på flera personliga tillhörigheter, bland annat två mobiltelefoner, av flera okända män. Rånet utfördes med inslag av hot och våld. De två yngre männen blev inte allvarligt skadade eller behövde uppsöka sjukvård i samband med händelsen”, skriver polisen i ett pressmeddelande.
Det andra rånet inträffade Theodor Dahls gata den 26 november, alltså under torsdagen.
”Under hot rånades två yngre män på flera personliga tillhörigheter, bland annat en mobiltelefon, av flera okända män. Händelsen skedde någon gång mellan 21.00-22.00 i området kring Karlbergsskolan. Flera polispatruller har vid de aktuella råntillfällena arbetat med spårsäkring och förhör samt omhändertagit målsägandena. Arbete pågår fortsatt i förundersökningarna. Ingen person har gripits”, meddelar polisen under fredagen.
Vidare meddelar polisen att de ser allvarligt på händelserna samt att de inte utesluter att det finns ett samband.
”Polisen söker dig som kan ha gjort iakttagelser i samband med de aktuella händelserna. En uppgift som du bedömer som ointressant kan för utredningen vara värdefull och polisen är högst angelägna om att få in all typ av information om händelsen, både före, under och efter det inträffade”.
Tips och iakttagelser lämnas till polisen via 114 14 eller polisens hemsida ”Tipsa polisen”.