Kultur & nöje
16:33 | 24 september 2018

Eldsjälar visar upp vävkonst i Köping

Hantverket i fokus vid pågående utställning.

Foto: Ida Gustafsson

Köpings vävförening har från den 15 september till den 4 oktober 2018 en utställning på turistbyrån i Köping. Föreningen är en lokal förening och består utav ca 50 kvinnor som brinner för vävning.

Britt-Marie Vikström från Köpings vävförening berättar att det är en blandad utställning med flera olika konstnärer.

– Det är Köpings vävförening som ställer ut allt ifrån mattor, plädar, löpare, gubbatäcken och en västmanlandsdräkt.

Britt-Marie Vikström har själv varit med och satt upp utställningen.

– När jag gick hem ifrån turistbyrån kände jag mig väldigt nöjd och tyckte att det blev väldigt bra. En av anledningar till att vi i vävföreningen ville sätta upp våra alster var för att visa upp för andra vad vi kan göra.

Britt-Marie säger själv att hon tycker att de är ganska proffsiga. En annan anledning till att utställningen genomförs är för att locka fler människor att bli medlemmar i vävföreningen. Britt-Marie tycker att det var roligt att en local förening fick möjligheten att visa upp vad de kan.

Hur många konstnärer är det som är med och ställer ut?

– Vi brukar inte kalla oss för konstnärer utan brukar istället säga väverskor. Det är ungefär 30 alster som är framme och uppsatta på turistbyrån. Det är 15 medlemmar som har vävt alstrerna. Vi har tillsammans med medlemmarna gjort urval så att vi får med så mycket olika saker som möjligt.

Hur har första veckan varit?

– På öppningsdagen var det ungefär 70 personer där och kollade på våra alster. Vi medlemmar från vävföreningen är inte alltid på plats på turistbyrån men om man kollar i gästboken som vi har framme så är det en hel del som varit där och kollat.

Vad är det roligaste med att göra det med utställningen?

– Jag tycker att det roligaste är att vi får chansen att visa upp vårat arbete och att så många människor har visat intresse för vårat hantverk. Vi har frågat om det finns möjlighet att vi får ställa ut våra alster fler gånger. Sen brukar vi ha öppet hus en gång varje år på hösten. Då öppnar vi upp vävstugan så att man kan se när vi väver.

Foto: Ida Gustafsson
Foto: Ida Gustafsson

IDA GUSTAFSSON

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020