Arbogagolfarna imponerade vid länskamp
Tävlade hemma på Haketorps golfbana.
Tävlade hemma på Haketorps golfbana.
Arbogas Simon Garman och Robin Bojar vann båda sina matcher när årets länskamp i golf spelades mellan Västmanland och Uppland. Västmanland vann med klara 7-3.
Länskampen är en tävling mellan Upplands och Västmanlands bästa yngre juniorer, upp till 18 år. Den har spelats i många år och distrikten turas om att arrangera. I år var det Västmanlands tur och den spelades i lördags på Haketorps golfbana i Arboga.
Varje lag består av 10 spelare, 3 tjejer och 7 killar, och tävlingen spelades genom 10 singelmatcher över 18 hål.
Länskampen är en plantskola för spel på högre nivåer och en möjlighet att få träna på att tävla i matchspel, vilket annars är ovanligt. Det är också en möjlighet att få träna på att ingå i ett lag i en annars helt individuell idrott.
I höst väntar en större tävling mellan länslagen i Dalarna, Stockholm, Västmanland och Uppland. Då handlar det om juniorelitlaget. Länets sex bästa pojkar och tre bästa flickor ingår i laget. Uttagningen sker via den ranking som då föreligger i förbundets statistik.

Christer Nyström