Året som gått med Köping Kolsva orienteringsklubb – barn och ungdom
2024 har passerat i en väldig fart.
2024 har passerat i en väldig fart.
Vi har genomfört två träningar i veckan under vår- och höstsäsongen. För våra yngsta deltagare har vi fokuserat på att bygga gemenskap, vara i skog och mark och börja lära sig orientering som sport. För våra ungdomar blir det mer teknikfokus ju äldre de blir, men även för de är det roligt och viktigt med kompisarna i klubben.
I våras lockade vi även några vuxna att delta i en nybörjargrupp vuxen som skedde parallellt med barn och ungdomsträningarna. Ett stort tack till alla i klubben som gjort våra träningar möjliga! Nedan bjuder vi på lite av de aktiviteter vi gjort under året.
Under maj månad deltog vi i sprintcupen VPT, Västmanland park tour, som gick av stapeln i Arboga, Västerås, Sala och Köping. Vi hade i år hand om finalen med målgång intill Nyckelberget. Det var 22 barn och ungdomar startande från klubben i finalen.
Säsongen avslutades med Daladubbelhelgen som inleddes redan på fredagen med Lugnetsprinten. Jonathan Enarsson slutade tvåa i H16 efter en mycket tuff spurt där han blev snuvad på förstaplatsen. Naemi Lundblad blev sexa, Selma Elgh sjua i D12 och Agnes Lindgren 21:a i D14. Superstarka lopp av alla fyra! Naemi Lundblad och Selma Elgh tog även under helgen hem en fin sjätteplats i självaste Daladubbeln i tufft motstånd i sin åldersklass.
Vi välkomnar nya deltagare, unga som vuxna, till klubben!
Barn -och ungdomstränare i Köping Kolsva orienteringsklubb
Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.
Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.