Köping
14:55 | 10 september 2024

Man körde bil med 2,42 promille alkohol i blodet

Döms till ett kortare fängelsestraff.

Foto: Patrik Svedberg

En 62-årig man från Köping döms till en månads fängelse för grovt rattfylleri. Det meddelade Västmanlands tingsrätt i en dom under tisdagen.

62-åringen har under förundersökningen berättat att han hade varit på en restaurang och intagit alkohol, men han förnekade att han körde bil den aktuella dagen. Ett vittne ska dock ha sett mannen köra bil vid den aktuella tidpunkten. Vittnet ska även ha bevittnat en kollision med ett annat fordon som skedde på en parkeringsplats. Vidare så har vittnet berättat att 62-åringen var kraftigt berusad då han gick in till sin bostad. Bevisprovet visade att alkoholkoncentrationen i mannens blod under eller efter färden uppgick till 2,42 promille.

”Det är således utrett att XX (62-åringen) kört bilen efter att ha intagit alkohol. Av det rättstoxikologiska yttrandet framgår att den absoluta merparten av den uppmätta alkoholen måste ha intagits av XX före körningen. Åtalet ska därför bifallas. Grovt rattfylleri är ett brott av sådan art att påföljden normalt ska bestämmas till fängelse. Det gäller i särskilt hög grad vid en så hög alkoholpåverkan som i det aktuella fallet och då körningen gett upphov till trafikolycka. Mot denna bakgrund är annan påföljd än fängelse utesluten”, skriver Västmanlands tingsrätt gällande påföljden på en månads fängelse.

Kommentera artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020