Cykeltur längs del av historisk färdled
Nu har sommarens cykelturer i Arbogas omgivningar startat för SPF Seniorerna Aktiv i Arboga.
Nu har sommarens cykelturer i Arbogas omgivningar startat för SPF Seniorerna Aktiv i Arboga.
Turen den 4 juni startade österut genom staden. Framme vid den gamla stenvalvsbron över Lillån, vidare mot Holma och Aspa rullade cyklarna på den väg som kungarna på medeltiden använde för sin Eriksgatan.
Holma, där vi kort stannade upp, är exempel på en s.k. radby (bostads- och fähus är skilda åt av väg alternativt häck).
Vi fortsatte trampandet mot idylliska byn Aspa, vars namn anspelar till små vattenfarkoster s.k. äspingar.
Det är enkelt att föreställa sig att det öppna landskapet vi cyklar genom en gång var del av nuvarande Mälaren med uppstickande öar och holmar.
Här i Aspa passade vi på att ta en bild av oss mot den välbevarade mjölkpallen vid byns vägkors.
Vädret var utmärkt för cykling så vi tog beslut om att fortsätta mot kaptensbostället i Lådberga, därifrån mot Valskog med uppehåll för glass.
Så fortsatte vi genom Valskog längs Västerlånggatan förbi den inbjudande fotbollsplanen ut till asfaltvägen mot Viby med en fin medvind.
Klockan var snart halvfem då vi passerade Hamre fd skola och såg stadssiluetten framför oss.
Framme, där på norr skildes vi åtta cyklister åt, nöjda med en mycket lyckad cykeltur och hoppades på fina förhållanden också kommande torsdag.
Tack medcyklister för sällskapet!
Från oss ”ansvariga” Nisse och Sven-Åke inom Friskvårdssektionen.
Text: Sven-Åke Lövkvist
Foto: Sven-Åke Lövkvist och Christina Lövkvist