SPF Seniorerna Köpingshus har haft medlemsmöte
Mötet ägde rum på vårt fina bilmuseum i Köping.
Mötet ägde rum på vårt fina bilmuseum i Köping.
Vi fick en introduktion av Kent Hahre som inledningsvis berättade om tillkomsten av Köpings Mekaniska Verkstad. KMV grundades av Otto Hallström 1856. Redan 1858 var man kända för Köpingssvarven och tillverkade även fräsmaskiner som hade gott rykte. Men det var framförallt kugghjul och kuggmaskiner man blev kända för.
1927 skulle SKF dra igång en personbilstillverkning i det vilande aktiebolaget Volvo. Assar Gabrielsson och Gustaf Larson behövde ju ha en växellåda och efter noggranna övervägande föll valet på Köpings Mekaniska Verkstad. 1942 förvärvade AB Volvo KMV.
Lokalen där Kent höll sitt anförande var ursprungligen ett gjuteri med jordgolv. Sedermera inrymdes ett ångdrivet elverk.
Bilmuseet hade troligen inte funnits utan Bertil Lindblads stora bilintresse. Lindblad föddes 1907 och kom som sjuåring till Köping. Han var tidigt teknikintresserad och fascinerad av såväl ånglok som automobiler. Efter en teknikutbildning kom han arbeta som konstruktör på KMV. Han var också engagerad i den svenska marinen.
Lindblad var speciellt intresserad av stora bilar från 1920- och 1930-talet. Han införskaffade och renoverade bland annat flera Bugatti-bilar.
Bertil Lindblad var barnlös och hade inga arvtagare. För att inte hans fina bilar skulle förskingras av allmänna arvsfonden bildade han en stiftelse som kom att äga bilarna. Stiftelsen fick namnet ”Stiftelsen Bertil Lindblads Bil- och Teknikhistoriska Samlingar”. Stiftelsen tillkom redan 1980.
Stiftelsen fick hyra ångcentralen för sina fordon. Bilmuseet förvaltar sålunda stiftelsens fordon och har för övrigt mest inlånade bilar.
Bertil Lindblad renoverade även motorcyklar varav några finns på museet.
Bilmuseet har årliga temautställningar. Årets har lånats från Tekniska museet i Stockholm och har rubriken ”I backspegeln”.
Kent beskrev några av de bilar som ägs av stiftelsen och även några fordon som ingår i årets temautställning. Vi blev insläppta i museet och kunde beskåda pärlorna. Undertecknad fastnade speciellt vid en Bugatti Typ 35 från 1929 och naturligtvis vid den unika Mercedes typ SSK också från 1929 som Lindblad renoverade under åtskilliga år.
Efter avslutningsfika med god smörgås samt lotteridragning vände vi belåtna hemåt.
Vid pennan
Thomas Manbo
Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.
Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.