Insänt
07:09 | 18 augusti 2020

Strålande flöjtkonsert i Medåkers kyrka avslutade kyrkans sommarkonserter

Vilket privilegium att denna varma sommardag få komma till Medåkers gamla vita kyrka, promenera in över välkrattade gångar och lyssna till de gamla klockornas toner ut över landskapet och så en strålande flöjtkonsert.

Flöjtisten Elin Olsson. Foto: Birgit Johansson

Söndagens musiker, flöjtisten Elin Olsson gav oss en skicklig uppvisning, vad man kan uttrycka med sitt instrument. Hon berättade att hon bott i Arboga som barn men de senast sex åren har hon studerat vid Ingesunds folkhögskola i Arvika. Det måste ha gett henne en säkerhet för hon hade valt musikstycken av alla sorter, en del verkligen svåra.

Ingångsmusiken var den välkända Vid Frösö kyrkan , som påminner oss om vår sommar när den är som bäst. Svårigheterna stegrades redan i stycke nummer två komponerat av en kvinnlig kompositör M Bonis. Svindlande svåra passager!

Björn J:son Linds Brusa högre lilla å med välkända toner följdes att J Clarkes The great trainrace där soloflöjten helt plätsligt framställde tuffande tåg, tågvisslor och tåg som hela tiden ökade farten. Därefter bytte Elin instrument till en liten piccolaflöjt som fick assistans av en irriterande kraftig väckarklocksignal. Flöjten gjorde intressanta melodislingor med alarmet som en ettrig underton.

Hypnosis av Clark hade Elin spelat upp på sin examen och den var förstås välövad och perfekt. Till slut var vi tillbaka bland kända melodier när Elin som sista nummer tolkade Peter Lundblad Ta mig till havet.

Som följsam ackompanjatör på piano hörde vi Hanna Drakengren. Kvällens andakt sköttes av komminister Eva Lindberg.

Birgit Johansson

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020