Strömsholm
20:00 | 14 juli 2024

Följ med på fototur vid Strömsholms slott!

Fotografen Tommy Löfgren guidar oss runt markerna kring Strömsholms slott

Foto: Lucas Tybeck Söderberg

Klockan 03.30 på lördagsmorgonen ringer klockan. Till och med tuppen vrider på sig och somnar om, men inte Tommy Löfgren. Han sätter sig på sin röda mountainbike, utrustad med ett hemmasnickrat kamerastativ, och sätter styre mot Strömsholms slott.

I tio år har Tommy fotograferat slottet. Kameran var till en början tänkt för att fotografera crosskörning, ett annat av Tommys stora intressen. Men under en utflykt till Strömsholms slott råkade kameran följa med. Tommy knäppte några bilder, och på den vägen har det varit sedan dess.

Att fota just i Strömsholm och att fota Strömsholms slott kommer naturligt när man bor i området. Men det är egentligen inte fotograferingen som är den största delen av Tommys morgonutflykter, utan det är att få komma ut och koppla av.

– Det är helt underbart skönt. Det är tyst och lugnt, inga människor eller bilar ute. Det är avkoppling, säger Tommy.

Att få med sig några bra bilder hem är egentligen inte heller av jättestor vikt, att åka ut och fota är ganska likt fiske, menar Tommy.

– Egentligen spelar det ingen roll om man får en bra bild. Det är ungefär som att vara ute och fiska, får man ingen fisk så är det så. Men det är ju roligare om man får en fisk såklart, säger Tommy.

Bilderna som Tommy lägger ut är sällan redigerade mer än beskärning. Att inte redigera sina bilder hör till ovanligheten, men det är ju faktiskt själva fotandet som är det roliga, inte att sitta hemma och redigera bilderna, menar Tommy.

– Vad jag förstår är det inte så vanligt bland dem som håller på och fotar. Det hör till fotograferingen att gå in och redigera. Jag är ingenting för det, då måste man sitta inne vid datorn i flera timmar och det är inte roligt, säger Tommy.

Bilderna som Tommy tagit har varit väldigt uppskattade. Under sin senaste utställning såldes alla bilder. Utöver detta har hans bilder också varit med flera gånger i tv samt vunnit priser för sina bilder. Det viktigaste är dock inte att få beröm utan att glädja andra genom bilderna, säger Tommy.

– Jag tycker det är roligt om man kan glädja någon med bilderna. Det behövs mer positivitet, man läser så mycket annat skit.

Under sina morgonutflykter blir Tommy ibland förvånad över att inte fler människor är ute.

– När jag är ute såhär på morgonen brukar jag undra varför inte fler folk är ute vid den här tiden, det kan ju inte bli finare än så här, säger Tommy.

Kommentera artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020