Flyktingar sov över på Nyströmska gården. Flydde från kylan. Upptäcktes på morgonen av museichefen.
Läget i flyktingmottagandet i Sverige är mycket ansträngt.
Bristen på bostäder är så pass allvarlig att tre flyktingar tvingades söka skydd från kylan genom att sova över i Nyströmska gårdens museum.
Det var Köpings museums chef Roy Cassé som på måndagsmorgonen upptäckte de tre flyktingarna i Nyströmska gårdens bostadsdel, en del som är uppvärmd.
– Jag kom hit på morgonen för att stänga av vattnet. Det var något som kändes skumt och inne i Nyströmska gården fanns tre flyktingar, förklarar Roy för Magazin24.
Fick pratstund
Eftersom att det rörde sig om ett intrång ringde Roy Cassé polisen i välmening så de tre flyktingarna skulle kunna få hjälp. De hade inte förstört något, utan bara försökt fly från kylan.
Polisen anlände till platsen och gjorde en inre utlänningskontroll på personerna som visade sig vara i 20-årsåldern och asylsökande. De blev sedan avvisade från platsen.
Pratade ni något med varandra?
– Ja, en av de tre kunde lite svenska och berättade att de varit runt i Sverige i tre månader, förklarar Roy Cassé.
Ett av flera fall
Tidigare i november så inträffade ett liknande fall, denna gång i Köpings småbåtshamn där en båtägare var i full gång att ta upp båten för vinterförvaring.
Båtägaren fick en riktig chock när denne gick ombord på båten och upptäckte att två män som inte kunde göra sig förstådda på svenska troligtvis hade övernattat i båten under flera nätter.
Redan förra torsdagen larmade Migrationsverket för att situationen nu är så ansträngd för myndigheten att de inte längre kan erbjuda asylsökande tak över huvudet.
– Det vi har flaggat för under en längre tid har nu inträffat. Vi har gått in i en ny fas där Migrationsverket inte kan erbjuda tak över huvudet för alla. Platserna räcker inte till, säger Migrationsverkets operativa chef Mikael Ribbenvik.


