Okategoriserade
09:15 | 26 februari 2014

Invigning av tusen år gamla fynd

Köpings muséum anordnar en invigning på lördag. Det är ett evenemang där det kommer pratas om ett antikt fynd vid namn ”Ryttaren från Raglunda”.

År 1938 fann en bonde de mycket gamla delarna från en ryttarutrustning när han var ute och arbetade på åkern. Platsen var i Raglunda, mellan Köping och Kolsva.
Stigbyglar, delar av en sköld och träns hittades, och värderades till en av de viktigaste fynden i Sverige.

– Man fann saker och mönster på delarna som vi inte kände till i Sverige, till exempel små bjällror på tränsen, eller ett speciellt mönster, som senaste visade sig vara från England, berättar museichef Roy Cassé.

Efter ett antal år av att ha fynden utlånade, har nu Köpings Museum dem fint uppsatta i en monter. På lördag är besökare välkomna att besöka museet för att se hittegodsen från järnåldern, och lyssna på fyra stycken föreläsare.

– Föreläsarna kommer prata om just detta fynd, men också båtgravarna i Norsa, och lite historia om järnåldern i Västmanland.

Vill öka intresset

Roy Cassé tycker att Bergslagen har ett ovanligt lågt intresse för arkeologi, med tanke på sina otroligt många gravfält från förr.

– Det finns så otroligt mycket fynd här i regionen, det är konstigt lågt intresse för arkeologi. Ingen förening eller grupp. Så vi hoppas på att få upp intresset, berättar han.

Föreläsningarna och invigningen hålls lördagen den 1 mars klockan 13.00.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020