Okategoriserade
06:36 | 9 november 2015

Kvinnodag i badhuset

För 18:e året i rad anordnade badhuset i Köping i lördags en dag då alla kvinnor får chans att – förutom bada och simma – bli ompysslade från topp till tå.

Hårinpackning, ansiktsmask, bad, bastu och en lättare måltid ingick i entrépriset, liksom ett antal prova-på-aktiviteter som t ex vattengympa, zumba, tabata, qigong gympa och dykning med tuber. Massage, fotvård, manikyr, thaimassage, spray-tan (brun-utan-sol som sprayas på kroppen) och ansiktsbehandling/-massage kunde köpas till av de som ville. Och så fanns försäljare av smycken, underkläder, skönhets- och hälsopreparat med mera på plats i badhuset.

Dagens överraskning stod Köpings Simsällskap för, då de ”dök upp” och bjöd på en stämningsfull vattenbalett på eftermiddagen.

Full aktivitet hela dagen och nära 90 kvinnor hade hörsammat inbjudan och kom för att njuta av en dag i lyxigt ompysslande av den egna kroppen och själen.

– Vi har plats för 200 och hade hoppats på minst 100 deltagare, berättar Marie Brohlin, badmästare/föreståndare i badhuset. Men vi är jättenöjda med dagen, det har varit väldigt trevligt. Vi får titta på till nästa år hur vi ska kunna locka fler att upptäcka kvinnodagen och komma hit.

[nggallery id=354]

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020