Räddningstjänsten söker ersättning efter sommarens skogsbränder
Mälardalens brand- och räddningsförbund vill ha ersättning för deras assistans vid sommarens stora skogsbränder i Älvdalen och Ljusdal.
Mälardalens brand- och räddningsförbund vill ha ersättning för deras assistans vid sommarens stora skogsbränder i Älvdalen och Ljusdal.
Under sommarens omfattande skogsbränder skickade Mälardalens brand- och räddningsförbund flera av sina anställda brandmän som hjälpte till med släckningen.
Nu vill de ha ersättning för kostnader kopplade till insatsen, skriver Nyhetsbyrån Siren.
I handlingar som skickats till Myndigheten för samhällsskydd och beredskap framgår det att MBRF begär 409 440 kronor i ersättning för insatsen i Trängslet, Älvdalens kommun och 621 389 kronor i ersättning för insatsen i Ljusdals kommun.
Mälardalens brand- och räddningsförbund har stationer i Kolbäck, Hallstahammar, Surahammar, Västerås, Skultuna och Virsbo.