Okategoriserade
16:52 | 22 november 2015

Supersöndag för IKW/KBK

Det märktes direkt att det var ett ordinarie och taggat IKW/Köping BK som rullade klot som aldrig förr på Gotland idag.

Först på förmiddagen mötte Köpingslaget IK Pärlan, och matchen var avgjord efter tre serier då ställningen var 11-4 till Köpingslaget.

Slutresultatet blev 13-7 efter att Filip Wilhelmsson blivit lagbäst med 891p, men även 5 man till var över 800p.

I matchen direkt efteråt mötte IKW/KBK Bålsta BC och Bålstalaget hade aldrig någon chans. Efter två serier var egentligen matchen avgjord då Köpingslaget ledde med 8-2. Matchen slutade tills slut 14-6 till Köpingslaget och här var Thomas Frejdig bäst med 862p.

Så precis som vi önskade så blev det en lyckad avslutning på höstsäsongen och laget rycker nu ifrån lagen under kvalstrecket med 4p och har sammanlagt 14p och parkerar på en 4.e plats.

Nu börjar inte vårsäsongen igen förrän 16/1-2016 och tittar man på programmet så kommer det att bli en tuff vår så dessa poäng var välbehövliga.

Leif Sjöholm

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020