Victor Jr. Morsing, född och uppvuxen i Köping, har slagit igenom rejält med Victor och Natten i Sverige. På lördag spelar han på hemmaplan!
Victor och Natten startades av Victor själv och Radionika, ett studio-kollektiv med rötterna i Köping som nu verkar i Stockholm. Tillsammans började de producera musik som var en vild blandning av pop, rapp och rock, med svensk text.
Det har gått fort fram för Victor och hans musik, efter att utkastet till den första låten var färdig dröjde det bara runt två månader innan han blev signad av skivbolaget Ninetone Records som har artister som Yohio, Lillasyster och även Takida när de var som störst.
– Det är ett bra skivbolag som har hjälpt mig finputsa både min musik och vilken framtoning jag ska ha som artist, berättar Victor.
Hur skulle du beskriva din musik med tre ord?
– Då måste det vara känslosam, sprallig och vågad. Känslosam för att det är på svenska vilket ger ett annat intryck och texterna är skrivna av mig och handlar om självupplevda saker. Sprallig och vågad eftersom musiken är unik av sitt slag, vi har kul när vi skriver och försöker att inte gå i trygga fotspår utan hela tiden blanda stilar och vara nytänkande.
Om du skulle säga en artist vars musik din påminner om, vem är det?
– Typ Oskar Linnros fast ändå med en egen touch. Men eftersom båda sjunger på svenska och kombinerar olika stilar så skulle jag säga honom.
Hur känns det att få spela på hemmaplan?
– Det känns hur bra som helst att återvända hem och spela. Denna gång har jag med mig hela 7-manna bandet och vi har verkligen lagt tid på vår scenshow för att bjuda publiken i sommar på något alldeles extra, säger Victor Morsing.
Vad kommer ni bjuda publiken på?
– Vi kommer bjuda publiken på massor av energi, glädje och en hel del publikfrieri. Det finns många härliga allsångsdelar i våra låtar som alla kan haka på!
Vad har du själv för minnen från Köpingsfesten?
– Köpingsfesten var alltid en höjdpunkt när man var yngre och nu i äldre dagar är det alltid kul att träffa gamla vänner och få visa sin musik för hemtrakterna. En bra tillställning och jag hoppas så många som möjligt kommer till öltältet 22:00 på lördag!


