Stars får besök av ”Jotti” och Uppsala
Hemmatränaren Gehrke vill undvika ny hedersam förlust: ”Nu får det vara nog”.
Hemmatränaren Gehrke vill undvika ny hedersam förlust: ”Nu får det vara nog”.
Köping Stars har varit med i flera matcher under säsongen, men tappat på slutet vid flera tillfällen. När Köping får besök av Panagiotis ”Jotti” Nikolaidis och Uppsala Basket under måndagskvällen hoppas Stars-tränaren Torbjörn Gehrke att hans lag ska hålla i hela matchen ut.
– Nu får det vara nog, säger Gehrke till klubbens hemsida.
För att Stars ska ha chans på seger ikväll krävs en bra insats. Nikolaidis Uppsala har stundtals stått för starka insatser och står på 14 poäng jämfört med Köpings fyra.
– De har fått gå lite under radarn, men har verkligen fått ihop det bra. Motståndarlagen har möjligen underskattat Uppsala, men det är ingen risk att vi kommer att göra det i kväll, säger Gehrke.
Kvällens match är den tredje mellan Köping och Uppsala den här säsongen. I den första matchen vann Uppsala med 96–77 och i den andra blev det återigen Uppsalaseger, den gången med 98–91.
Köping Stars kommer att mönstra en skade- och sjukdomsfri trupp under måndagskvällen vilket innebär tio spelare att rotera på.