Fotboll
13:32 | 14 januari 2025

Huvudtränaren förlänger med SK91

”Trivs väldigt bra med laget”.

Tony Torstensson. Foto: Janne Nilsson/Kamerapappans fotbollsbilder

Sörstafors-Kolbäcks herrar fick testa på division 3-spel för första gången i klubbens historia under säsongen 2024. Där blev det dock tufft och laget åkte ur serien tillbaka till division 4.

Där kommer laget fortsatt att tränas av Tony Torstensson. Den tidigare mittbacken stannar kvar i klubben även under säsongen 2025.

– Först och främst för att jag trivs väldigt bra med laget och vi har väldigt roligt ihop. Sedan tycker jag om när det är tävling, jag är en tävlingsmänniska, säger Torstensson till Sörstafors-Kolbäcks Instagram-konto.

39-åringen tror att årets division 4-serie kommer bli en tuff sådan.

– De senaste åren har det pratats om att division 4 har varit de tuffaste säsongerna, men jag tror att i år kommer det bli det tuffaste hittills med flera lag som ramlat ner från division 3 och även många satsande lag både i Västerås men även i KAK-regionen. Serien kommer bli tuff men rolig och intressant, säger Torstensson.

Sörstafors-Kolbäck meddelar även assisterande tränaren Robert Fransson har förlängt sitt kontrakt. Dessutom kliver lagkaptenen Viktor Thurby Starborg in i ledarstaben som spelande assisterande tränare.

Kommentera artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020