Wiker missnöjd med Forsbys poängskörd i säsongsinledningen
Laget har endast vunnit en match hittills: ”Vi har släppt in en hel del enkla mål”.
Laget har endast vunnit en match hittills: ”Vi har släppt in en hel del enkla mål”.
Nykomlingarna Forsby FF har haft en svängig start på säsongen 2023. Efter de sex första omgångarna har Köpingslaget en vinst, en oavgjord och fyra förluster.
– Starten har varit lite upp och ner, mycket beroende på att vi har fått ändra en hel del i startelvan från match till match., säger Forsbytränaren Mikael Wiker.
Fyra poäng hittills, hade ni räknat med mer än så?
– Vi hade väl räknat med någon poäng till. Exempelvis nu i lördags där vi slarvade bort poäng tycker jag, säger FFF-tränaren och syftar på 1–2-förlusten hemma mot Hertzöga BK:s andralag.
Målstatistiken efter den första delen av säsongen är långt ifrån idealisk läsning för Forsby. Framåt har laget gjort sju mål. Bakåt har de släppt in hela 23. Det är ett snitt på 3,83 mål bakåt per match.
– Ja, vi har släppt in en hel del enkla mål där lagen utnyttjar våra misstag. Mer nu i division 2 än förra året. Vi blir lite stillastående ibland och slappnar vi av det minsta så kostar det. Vi har pratat mycket om att vi måste vara vakna över hela banan för det går inte att 2-3 spelare inte är med på vad vi ska göra på den här nivån.
Vad behöver ni göra för att skrapa ihop fler segrar?
– Vi behöver få upp aggressiviteten. Vi har förlorat för många en mot en-dueller och spelat på lite större ytor. Vi har tappat lite i djupledsspelet så vi måste ta löpningar även utan boll och verkligen våga bryta in mot mål.

Den här veckan spelas den sjätte omgången av division 2 Västra Svealand. Forsby är dock spellediga eftersom de sedan tidigare spelat den här omgången (förlust 0–4 borta mot Eda IF). Mikael Wiker hade dock inte haft något emot att ha en match den här veckan.
– Jag hade helst sett att vi hade spelat för jag känner ändå att vi är på väg mot rätt håll. Nu väntar lite tuffare motstånd de tre kommande matcherna.
I de tre kommande matcherna ställs Forsby mot IF Karlstad hemma, Gideonsberg hemma och Rynninge IK borta.
– Vi ska komma väl förbereda inför dom, avslutar Mikael Wiker.