Jaska: ”Vi gör upp om kvalplatserna på allvar”
KIS-profilen bloggar om slutspurten i division 2.
KIS-profilen bloggar om slutspurten i division 2.
Köpings IS innebandyherrar har fått en smakstart på året med två raka segrar. I sin blogg på Magazin24:s bloggsajt, Blogg24, skriver nyckelspelaren Alexander Jaska om lagets chanser att ta sig hela vägen till ett kval uppåt.
”Sex seriematcher återstår för vår del och vi kan konstatera att vi faktiskt är med och gör upp om kvalplatserna på allvar nu. Det vore riktigt kul om vi kunde ta oss dit och i alla fall få vara med och göra upp om det. Skulle de fyra lagen som ligger där uppe nu vara de lag som går vidare så känns det väldigt mycket som en 25/25/25/25-historia om man ska reda ut procentuell chans på vilket lag som går upp. Det kommer bli riktigt rafflande fram mot vårkanten”, skriver Jaska.
Köpings IS ligger just nu tvåa i division 2-tabellen, en poäng bakom serieledande IFK Arboga. De fyra bästa lagen i serien får kvala till division 1. I skrivandes stund återstår sex matcher.
Hela Jaskas inlägg hittar du via länken nedan.