Arbogasonen lämnar Tre Kronors ledarstab
VM i maj blir slutet för 50-åringen.
VM i maj blir slutet för 50-åringen.
IFK Arboga-fostrade före detta NHL-backen Peter ”Poppe” Popovic har varit assisterande förbundskapten i Tre Kronor sen 2011. I maj nästa år, efter ishockey-VM, får 50-åringen leta efter ett nytt jobb.
– Jag blir inte kvar. Det här blir min sista säsong på förbundet, säger ”Poppe” till sajten HockeyNews.
Tre Kronors tränarstab kommer att få ett till flera delar nytt utseende nästa säsong. Utöver Peter Popovic står det även klart att förbundskaptenen Rikard Grönborg kommer lämna sitt uppdrag när hans kontrakt går ut till våren. Den assisterande förbundskaptenen Johan Garpenlöv tar över som förbundskapten efter Grönborg.
Vad som väntar ”Poppe” efter VM 2019 är än så länge oklart.
– Det är så långt kvar på den här säsongen som precis har börjat. Men jag känner att det är det här jag vill hålla på med i någon form. Helst tränare. Det finns andra saker som man också kan göra, men tränarbiten är nummer ett. Jag har tänkt att fortsätta fast just nu vet jag inte vad det blir, säger Popovic till HockeyNews.