Ishockey
16:10 | 28 mars 2023

Poängkungen stannar hos IFK Arboga

Klubben om förlängningen: ”Seriens bästa spelare klar!”.

Foto: Jörgen Hjerpe/arkiv

Han var en av de allra viktigaste spelarna i förra säsongens trupp och hamnade trea i den totala poängligan efter grundserien. Nu står det klart att Linus Ageborg spelar för IFK Arboga även nästa säsong.

”Seriens bästa spelare klar! Linus Ageborg har signat för ett år till! Nu börjar centersidan som är så viktig sätta sig! Oerhört glädjande nyheter och nu ser vi att staben för en sportslig satsning trots en mer restriktiv budget”, skriver IFK Arboga på klubbens Facebook-sida. 

26-årige Ageborg noterades för 56 poäng (33 mål och 23 assist) på totalt 31 matcher förra året. Att han nu förlänger glädjer IFK:s sportgrupp.

”Linus bar laget stora delar av säsongen med hårt jobb blandat med skicklighet och erfarenhet. Han vill verkligen uppnå framgång med laget och det märks på träning och match. Nu hoppas vi kunna krita några fler lekkamrater till våra centrar. Det finns några intresserade från föregående års trupp men även några andra som knackar på dörren”, skriver sportgruppen i en kommentar.

IFK Arbogas lagbygge till säsongen 2023/2024: 

Målvakter: –

Backar: Oscar Onsmar, Thim Bojar

Forwards: Linus Ageborg, Ville Fält, Erik Lindberg, Max Orrsten, Rickard Sundlöf

Huvudtränare: –

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020