Åsa Eriksson (S): ”Ett Swexit vore katastrofalt för Sverige”
Debattartikel om Sveriges vara eller icke vara i EU.
Debattartikel om Sveriges vara eller icke vara i EU.
Sverigedemokraterna är Sveriges mest EU-fientliga parti och verkar för ett svenskt utträde ur unionen. Blir deras krav verklighet får det negativa konsekvenser för Sveriges ekonomi.
Med ett halvår kvar till EU-parlamentsvalet är det glädjande att Vänsterpartiets ordförande Jonas Sjöstedt manat sitt parti att lägga ned kravet på svenskt utträde ur den Europeiska unionen. Detta välkomnar vi socialdemokrater.
SD är däremot inte bara riksdagens mest främlingsfientliga parti, det är också det mest EU-fientliga och därmed också ett hot mot jobb och företag i Sverige. Där Vänsterpartiet under det senaste decenniet mest haft utträdeskravet som en pliktskyldig paragraf i partiprogrammet har SD varit betydligt mer offensiva i frågan. I sitt tal under Almedalsveckan 2016, strax efter folkomröstningen i Storbritannien, var Jimmie Åkesson (SD) tydlig med att han ville att Sverige skulle följa britternas exempel.
Med tanke på den politiska baksmälla som britterna fått erfara efter folkomröstningen och de problem som Brexit skapat, kunde man tro att SD skulle bli lite mer försiktiga i sin retorik. När Åkesson intervjuades av Dagens Industri i somras tog han i stället tydlig ställning för att lämna EU och krävde en ny folkomröstning i frågan.
Alla som värnar det europeiska samarbetet och den fria rörligheten på EU:s inre marknad borde aktivt motarbeta politiskt inflytande för SD. En nostalgisk längtan efter tider som vi aldrig har haft, rop på enkla lösningar och slutenhet är fel väg framåt. EU är långt ifrån felfritt, men det positiva överväger helt klart det negativa.
EU grundades för att säkra fred och frihet på vår kontinent: ekonomiskt, miljömässigt och mellanmänskligt. Fri rörlighet av människor, kapital, varor och tjänster är nyckeln till detta. Inte minst har Sverige stor nytta av EU:s marknad, handelsavtal och fri rörlighet. Drygt 70 procent av Sveriges export går till EU:s inre marknad.
Ett ”Swexit” vore katastrofalt för Sverige och Västmanland, som är ett av landets starkaste exportlän. Osäkerhet eller ambivalens kring vårt lands fortsatta medlemskap i EU kan skada svenska företag och försämra Sveriges konkurrenskraft.
Vi socialdemokrater vill i stället se en EU-politik som fokuserar på att leverera lösningar på de utmaningar människor upplever här och nu. Det handlar om att skapa fler och bättre jobb, säkerhet för medborgarna, ett offensivt klimatarbete och en hållbar migrationspolitik.
Åsa Eriksson (S), riksdagsledamot från Västmanland