Misstänkt för Hallstaskjutningen anhållen i sin frånvaro
Skottskadad man hittades under natten.
Skottskadad man hittades under natten.
Under natten mot måndagen larmades polisen till en lägenhet i Hallstahammar där de hittade en 35-årig man som var skottskadad. Nu uppger SVT Västmanland att en man i 30-årsåldern är anhållen i sin frånvaro, misstänkt för att ha skjutit den andra mannen i benen, under natten.
– Jag kan inte uttala mig om något, men administrativt så ligger det i samma ärende som skjutningen i Surahammar, säger kammaråklagare Fredrik Ingblad, som fått ärendet på sitt bord, till SVT Västmanland.
Vad han menar exakt med det uttalandet svarar han vagt på.
– Att det kan ha samröre med vad som hänt tidigare, eller anknytning till händelser eller personer. Det kan också betyda att det kan vara en liten del i ett större brott.
Den man i 30-årsåldern som är anhållen i sin frånvaro misstänks för grov misshandel och vara namngiven av den skottskadade mannen.