Hallstahammar
07:10 | 16 mars 2018

Mordförsök i Hallstahammar – fyra personer gripna

18-åring hittades knivskuren under natten.

Det var vid 02.30-tiden under natten mot fredagen som en 18-årig man hittades blödande utomhus i de centrala delarna av Hallstahammar. Enligt uppgifter till Aftonbladet var det förbipasserande som slog larm till polis och ambulans om vad som skett.

– Han var knivhuggen med minst tre hugg i rygg och nacke. Han stod och vinkade om hjälp och föll sedan ihop, säger ett vittne till Aftonbladet.

Polis och ambulans som tillkallades kunde snabbt kunde konstatera att mannen hade knivskador i ryggen. Han fördes därför till sjukhus i Västerås med ambulans.

”Hans tillstånd är allvarligt men stabilt”, meddelar polisen på fredagsmorgonen.

Polisen kunde under natten gripa tre personer, skäligen misstänkta för brottet. De är förda till polishuset i Västerås för förhör och åklagarkontakt.

Under fredagsmorgonen greps ytterligare en misstänkt gärningsman.

– Vi har spärrat av platsen och kommer nu genomföra en teknisk undersökning på platsen, säger Linnéa Hultberg, RLC-befäl på polisen i Västmanland, till SVT Västmanland.

Vad som framkommit i förhören med de misstänkta vill polisen inte gå ut med.

Polisen rubricerar händelsen som misstänkt mordförsök alternativt dråpförsök.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020