SURAHAMMAR
11:45 | 3 september 2025

Två män döms – lurade husägare på över 300 000 kronor

Männen fälls för grovt bedrägeri.

Västmanlands tingsrätt. Foto: David Eriksson/arkiv

Två män i 20- respektive 40-årsåldern, båda skrivna på adresser i Oslo, har dömts för grovt bedrägeri vid Västmanlands tingsrätt. Brottet skedde i juni 2021, då männen kontaktade en husägare i Surahammars kommun och erbjöd sig att måla om hans villa. Efter att ett avtal upprättats och arbetet påbörjats, förmåddes husägaren att genomföra flera banköverföringar. Genom att påstå att tidigare betalningar inte gått igenom och att ytterligare signeringar krävdes med bank-ID, lyckades de få offret att föra över totalt 306 318 kronor.

Pengarna fördes vidare till ett konto kopplat till männen och användes kort därefter bland annat till hotellvistelser och kontantuttag i Stockholm. Bevisningen i form av övervakningsbilder och bankuppgifter kopplade de båda till gärningen.

Tingsrätten konstaterar att de tilltalade agerade i samförstånd och att brottet avsett ett betydande belopp. En av männen döms till tre månaders fängelse, den andre till två månader. Båda ska dessutom solidariskt betala tillbaka 306 318 kronor till den drabbade husägaren, med ränta.

Straffen sattes lägre än minimistraffet för grovt bedrägeri, eftersom lång tid förflutit sedan brottet och hänsyn togs till tidigare domar i Norge.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020