Arboga manskör siktar framåt
Nu värvar man för fullt.
Nu värvar man för fullt.
Manskören har en lång historia i Arboga. Den startade 1908 och har därmed blivit ett viktigt inslag i stadens kulturliv. Det har under årens lopp getts ett stort antal uppskattade framträdanden och vid Valborg fick kören Lions kulturstipendium.
– Idag har vi et 40-tal medlemmar fördelade på alla stämmor, som träffas varje måndag kväll för övning och då leds av vår mycket kompetenta och erfarna körledare Birgitta Rosenquist-Brorsson, säger Gunnar Lindberg, ordf. i Arboga Manskör.
– Eftersom vi själva tycker att måndagskvällarna är stimulerande, trivsamma och givande, vill vi att fler ska få möjlighet att vara med.
Nu bjuder man in alla grabbar, män och gubbar, som skulle kunna vara intresserade eller lite sugna på att prova på till en ”öppen körövning”.
– Det finns inga som helst förväntningar eller krav på något annat än en lust och nyfikenhet att prova, avslutar Gunnar Lindberg.