Fotboll
17:23 | 4 december 2017

Klart: Frank Pettersson lämnar Dalkurd

Arbogasonen klar för spel i Superettanklubben.

Frank Pettersson lämnar Dalkurd efter avancemanget till Allsvenskan. FOTO: LARS REDHE

Efter att ha varit med och spelat upp Dalkurd till Allsvenskan gick målvakten Frank Petterssons kontrakt ut efter säsongen.

– Jag och klubben har haft en första sittning och vi har ett ömsesidigt intresse. De vill ha kvar mig och det är smickrande. Det var ett positivt möte och självklart underlättar det när vi trivs med varandra. Allt kan hända så klart, men vi har haft ett bra snack inledningsvis och ska sätta oss ner igen, sa Arbogasonen till Magazin24 efter avancemanget.

Men det blir inget spel i Dalkurd kommande säsong för Petterssons del. Under måndagen stod det klart att Pettersson skrivit på för Jönköpings Södra.

– För mig handlar det om att spela i en förening som vill något, och det vill J-Södra. Det är en föreningen som jag vet att jag trivs i. När chansen dök upp var det inte mycket att tveka på, säger Frank Pettersson till Jnytt.

Jönköpings Södra blev nyligen degraderat från Allsvenskan till Superettan. Arbogasonen spelade i föreningen 2012.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020