Ishockey
08:12 | 28 november 2018

Kovalonok tillbaka efter allsvenska äventyret

IFK-kaptenen om den korta sejouren i Västervik: ”En skön upplevelse”.

Lagkaptenen Alexander Kovalonok har nu återvänt till IFK Arboga efter en kortare lånesejour hos Västervik. Foto: Dennis Johansson Strömberg/arkiv

Den gångna helgen var det spelledigt för IFK Arboga, men inte för lagkaptenen Alexander Kovalonok. 32-åringen lånades nämligen ut till Hockeyallsvenskan och Västervik.Där spelade han mot Modo i fredags (seger 3–2 efter straffar) samt mot Karlskoga i söndag (förlust 4–6). Kovalonok fick gott om speltid när han bildade kedja ihop med Ken Jäger och Filip Suchý.

– Det var jättekul att spela i Hockeyallsvenskan igen. Jag fick frågan i onsdags efter matchen mot Tranås och eftersom vi hade spelledigt så tackade jag ja direkt, säger Kovalonok.

Var det svårt att ställa om till tempot i Hockeyallsvenskan?

– Jag hade bara en morgonträning med laget innan matchen i fredags, så det var lite svårt i början. Det kändes lite ovant så första matchen gick lite halvknackigt, men ändå okej. Mot Karlskoga gick det betydligt bättre. Då kände jag att jag kommit in i det.

IFK-kaptenen noterades inte för några poäng under helgen, men var samtidigt inte inne på något baklängesmål. +-0 och stabilt spel med andra ord.

– Klubben sa att de var nöjda med min insats och det känns givetvis bra. Lite olyckligt att vi förlorade i söndags bara, säger Kovalonok.

Sammanfattningsvis anser han att helgen var bra.

– Jag var inte inne på något mål framåt, men heller inte på något bakåt. Det var lite skillnad mot att spela i Hockeyettan, men en skön upplevelse att ta med sig. Nu är det fullt fokus på Arboga igen.

Under säsongen har Kovalonok imponerat poängmässigt i Arboga. Med sina 25 poäng (tolv mål och 13 assist) på 17 spelade matcher är IFK-kaptenen tvåa i seriens poängliga.

– Det har gått bra, även om det varit lite halvknackigt nu på slutet. Vi spelar bra som lag och har fint flyt i spelet. Då trillar poängen in. Det är bara att fortsätta på samma sätt, både jag och laget.

Är du nöjd med din poängskörd hittills?

– Det har varit ganska mycket flyt. Jag har gjort en del enkla poäng, men också missat en del. Jag är nöjd så länge det går bra för laget och att vi tar poäng.

Tidigare säsonger har IFK Arboga bjudit på höga berg och djupa dalar under grundserien. Kovalonok menar att det blivit stabilare denna säsong, mycket på grund av tränaren Jonas Dufåker.

– Vi har ett bra grundspel som Jonas satt. Alla killar förstår sin roll och vad vi ska göra som lag. Sen har vi spelare i laget med individuell skicklighet som ger spets. Vi är stabilare den här säsongen, menar IFK-kaptenen.

Den stabiliteten blir viktig att bibehålla när IFK Arboga och övriga lag i Hockeyettan Västra nu går in på sluttampen av grundserien. Där är striden om den en plats till Allettan oerhört tät.

Köping Hockey är fyra i tabellen med 28 poäng, samma som femman IFK Arboga som dock har sämre målskillnad. Bakom KHC och IFK jagar Grums på 27 poäng, men med en match mindre spelad i nuläget. Fyran och femman i tabellen går till Allettan. Sexan får spela fortsättningsserie.

– Det är jättejämnt kring strecket. Vi har tuffa matcher kvar och måste vara ödmjuka inför varje match. Det kommer bli tätt, förmodligen fram till sista omgången, men jag hoppas vi kan vara starka som lag, spela vårt spel och ta oss till Allettan, avslutar IFK Arbogas kapten Alexander Kovalonok.

Under onsdagskvällen ställs IFK Arboga mot Malung på bortais medanKöping Hockey tar emot Lindlöven hemma i Köpings ishall och Sura Blue Hammers reser till Grums.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020