Arboga
17:17 | 28 mars 2024

Nytt samarbete ska stärka Arbogas attraktionskraft

Kommunen, Försvarsmakten, Saab och Combitech går ihop i ett så kallat ”strategiskt partnerskap”.

Från vänster: Magnus Tillby, överste och förbandschef FMTIS, Jonna Lindman (M), kommunstyrelsens ordförande Arboga kommun, Jessica Öberg, vd Combitech och Britt-Marie Holmbom, sektionschef Saab Aeronautics. Foto: Arboga kommun

I ett års tid har planerna tagits fram. Under en pressträff i samband med Företagsfrukosten på skärtorsdagen skedde det officiella startskottet för det nya strategiska partnerskapet mellan Arboga kommun, Försvarsmakten, försvarskoncernen Saab samt tech- och konsultpartnern Combitech.

Utgångspunkten i samarbetet är kompetensförsörjning och att stärka Arbogas attraktionskraft både på kort och lång sikt.

I höstas genomförde de fyra aktörerna en gemensam förstudie för att hitta samverkansområden som ska stärka Arboga kommun som arbetsort.

Utöver kompetensförsörjning och att stärka Arbogas attraktionskraft identifierades även följande samverkansområden: pendlingsmöjligheter och infrastruktur, el- och effektförsörjning, kommunikation samt samverkan med närliggande städer utifrån det nya säkerhetspolitiska läget.

– Vi i Arboga kommun är en av kuggarna i det här. Vi har ändå hand om samhällsplaneringen, infrastruktur och det som har med det kommunala att göra, säger Jonna Lindman (M), kommunstyrelsens ordförande i Arboga kommun, till Magazin24.

Enligt Lindman planerar Försvarsmakten och försvarsindustrin i Arboga att anställa mellan 500 till 600 personer under en femårsperiod.

– De som då blir anställda kanske har en respektive som i sin tur kan få en anställning här, om de väljer att flytta till Arboga. Vi tror inte att alla kommer att flytta hit, men vi hoppas en del kan göra det. För oss som kommun leder det till ett stort arbete att få fram attraktiva bostäder, bra förskolor, skolor och kunna erbjuda fritidsaktiviteter. Allt hör ihop, säger Jonna Lindman.

Framöver inleds en treårig projektverksamhet där en styrgrupp med representanter från alla aktörer kommer att leda och samordna arbetet. Samverkan har skett i olika former tidigare, men nu innebär det att arbetet blir mer strukturerat och inriktat på fokusområden.

Jessica Öberg är vd på Combitech, ett dotterbolag inom försvars- och säkerhetskoncernen Saab. Företaget erbjuder tjänster inom bland annat digital transformation, cybersäkerhet och totalförsvar.

– Alla aktörer i det här samarbetet har sett ett gemensamt behov av kompetens. För att vi ska lyckas så behövde vi samarbeta och nu har vi både styrgrupp och en operativ grupp som ska jobba för att hitta lösningar. Det känns väldigt bra, säger Öberg till Magazin24.

Britt-Marie Holmbom, avdelningschef på Saab Aeronautics, säger så här till Arboga kommuns hemsida om samarbetet:

– För att kunna växa och ta vara på den ökande efterfrågan är det viktigt att även säkra tillgänglighet av exempelvis elförsörjning och möjlighet till utbyggnationer.

Kommentera artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020