Ökad uppmärksamhet för rodden resulterade i flera nyrenoverade båtar
”Vi märkte redan förra året ett ökat intresse för medeltidsrodden både när det gäller publik på plats och deltagande lag.”
”Vi märkte redan förra året ett ökat intresse för medeltidsrodden både när det gäller publik på plats och deltagande lag.”
Under våren och försommaren har Arbetsmarknadsenheten på Arboga kommun ansvarat för en omfattande renovering av de totalt fyra båtar som finns till förfogande för medeltidsrodden som arrangeras under medeltidsdagarna den 7-9 augusti.
– Vi märkte redan förra året ett ökat intresse för medeltidsrodden både när det gäller publik på plats och deltagande lag. Det är något som har fortsatt även i år. Till årets rodd är det hittills 16 lag som anmält sig, säger Ulf Johansson som är en av de ansvariga för årets rodd, i ett pressmeddelande.
De lag som hittills är anmälda är:
Wallbergs trälar, Saferoads trälar; Röde Hjonas drängar, Arboga revyn fem krattor och en paddel, Franciskus och hans nunnor, Koola Fellingsbroarna, Barbord och styrbord och sex stora starka, TBO-smederna, Feministklubben, Kennets trälar, Bogatyrerna, Hälsobanken samt några lag som inte har namnet klart ännu.