Polisen i region Mitt tar hjälp av mobilapp
Myndigheten ska använda den till att informera och söka hjälp av allmänheten.
Myndigheten ska använda den till att informera och söka hjälp av allmänheten.
Polisen i region Mitt (Västmanland, Uppsala och Gästriklands län) kommer framöver att ta hjälp av SOS Alarms 112-app. Syftet med polisens kommunikation i appen är dels att dela information med allmänheten men även att inhämta information och tips.
”112-appen, som tidigare har informerat allmänhet om trafikolyckor och bränder, kommer nu även att kunna informera om grova våldsbrott som exempelvis explosioner och skjutningar. 112-appen kommer också att kunna användas av polisen för att söka eller tips och iakttagelser i pågående utredningar, vilket redan har testats i närtid”, skriver polisen på sin hemsida.
Här i Västmanland testades funktionen när polisen sökte vittnesuppgifter kopplade till mordet i Hallstahammar som skedde den 19 september.