arboga
10:45 | 15 februari 2016

Ser ut att lämna IFK

Klar för spel med med annan HockeyEttan-klubb. Och han ser ut att lämna för toppklubben.

Under måndagsförmiddagen står det klart att Niklas Nilsson lämnar IFK Arboga IK. Han gör det för spel med Brunflo IK som skall kvala för att hålla sig kvar i HockeyEttan Norra.

Nilsson har spelat 35 matcher under säsongen och stått för 6 poäng.

– Han är född 1996 och spelade TV-pucken med Jämtland/Härjedalen. Han snuddade på landslagsuppdrag då, säger tränare Mats Palmqvist till Östersunds-Posten och fortsätter.

– Det är lite oklart än när de ansluter, beroende på att de jobbar där de bor nu. De kommer för att träna när de kan under kommande veckor, sen satsar vi hårt på mars.

När Mats syfte på ”de” så är det Niklas och forwarden Johan Nilsson från Hudiksvall som också har värvats in till truppen.

På annat håll så ryktas även Oscar Fröberg på väg bort från IFK. Han har varit utlånad från Örebro till IFK Arboga under större delen av säsongen men ser nu ut att vara på väg tillbaka till sin moderklubb AIK. Detta enligt uppgifter till Expressens hockeybloggare Johan Svensson. AIK ligger för närvarande tvåa i Allsvenskan.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020