”Stå för er migrationspolitik Kd”
Vp: "Förvånad över de anklagelser och insinuationer Rahaf Ramdo (Kd) kom med."
Vp: "Förvånad över de anklagelser och insinuationer Rahaf Ramdo (Kd) kom med."
Den här valrörelsen har jag personligen mött Rahaf Ramdo, gruppledare för Kd i Arboga, i inte mindre än fem debatter under trevliga former. Därför blev jag mycket förvånad över de anklagelser och insinuationer som framförts på debattsidan här i Magazin24 från hennes sida.
Som hon skriver i debattartikeln ville hon debattera ett stort antal nationella politiska frågor i Medborgarhuset i Arboga för att hjälpa arabisktalande att få information inför valet på sitt modersmål. Ett initiativ som jag berömde men tyvärr fick tacka nej till eftersom vi bara skulle ha tre dagar på oss att hitta en debattör som skulle ta sig an ett stort antal ämnen på arabiska.
Av det drar Ramdo slutsatsen att vi inte respekterar invandrade väljares rätt till saklig information och påstår att det är ett problem att det finns rykten om att man behöver rösta på Vänsterpartiet för att stoppa utvisningar. Jag hoppas det blev många nyfikna och tog chansen att prata med Kd i Medborgarhuset i lördags trots att vi inte ställde upp i debatt och att de fick svar på sina funderingar om Kd migrationspolitik.
Det är ingen propaganda från Vänsterpartiet som skrämmer invandrare utan det stora antalet utvisningar som skett de senaste åren och till det kommer uttalanden från Tidöpartiernas företrädare om islam och muslimer som öppnar upp för en ökad hotbild och diskriminering. Alla som öppnat en svensk tidning det senaste året har kunnat se hur Tidöpartierna och S har röstat igenom lagändringar lett till utvisning av barn, gamla och sjuka och som splittrat familjer.
Man har försvårat för människor som bott och jobbat här i många år genom att gång på gång höja inkomstgränsen för arbetstillstånd. Unga vuxna, uppväxta i Sverige, blir utvisade trots att deras föräldrar har uppehållstillstånd. De utlovade lättnaderna som utlovades av ångerfulla ministrar på presskonferenser har inte effekter utan utvisningarna fortsätter. Det borde vara det som oroar Rahaf Ramdo och inte Vänsterpartiets deltagande i debatter.
Vasiliki Tsouplaki
Riksdagsledamot Västerpartiet och kandidat till Arboga kommun.

Det här är en debattartikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.