VM:s fina form fortsätter
Sofie Jaska efter segern: "Vi är jättenöjda".
Sofie Jaska efter segern: "Vi är jättenöjda".
Denna helg spelade Västra Mälardalen IB dubbla matcher. Under lördagen spelades helgens första batalj och Sävsjö besegrades med 6–2.
Under söndagen spelade Västra Mälardalen sin andra match denna helg, denna gång stod Hovslätts IK för motståndet.
Det krävdes fyra perioder för att utse vinnaren men väl där var VM starkast. Bortalaget vann med 5–4 och knep alltså fem av sex poäng denna helg.
– Vi är jättenöjda med fem poäng. Det hade såklart varit skoj att få med sig alla sex poäng men fem är bra det med, säger VM-centern Sofie Jaska.
Hon forsätter:
– Det är ju krävande att spela två matcher så nära varandra och det sliter ju på alla. Men idag gör vi ändå en bra match. Det var tufft och Hovslätt är jättegiftiga i sina kontringar. Man kan aldrig slappna av. Vi har ett stort bollinnehav.
Vad säger du om er insats i dagens match?
– Jag är nöjd. Vi jobbar som ett lag och kämpar och sliter för varandra. Vi hittar flera bra kombinationer och skapar många bra lägen.
Sofie Jaska noterades för två av VM:s fem mål. Centern gjorde 2–3 och 3–4. Jaska noterades även för den målgivande passningen till Rebecca Anderssons avgörande 4–5-mål.
– Det var kul att göra två mål. Man gör ju inte alltid de snyggaste målen men alla mål räknas.
Detta var VM IB:s femte seger i rad.
Allsvenskan Västra:
Hovslätts IK–Västra Mälardalen IB
4–5 efter förlängning (1–1, 1–2, 2–1, 0–1)
Mål, VM: Sofie Jaska 2, Linda Amsköld, Vera Sivertsson och Rebecca Andersson.