Västra Mälardalen
19:12 | 26 juli 2022

Här kan du cykla mountainbike i Västra Mälardalen

Vi listar några av banorna där du kan cykla mountainbike.

Detta är en genrebild. Foto: Pixabay

På senare år har det blivit allt populärare att cykla mountainbike. Nedan listar vi några spår där du kan cykla.

 

Köping:

Karlbergsspåret: Slingan sträcker sig 5 315 meter i varierad terräng, stora delar av spåret är platt vilket gör det till ett enkelt spår att cykla.

Johannisdalsspåret: Spåret är 3 000 meter i relativt enkel terräng, spåret innehåller inte så mycket kuperingar vilket gör detta spår perfekt för den mindre rutinerade.

Skoftestaspåret: Spåret är relativt kuperat med en hel del drops vilket gör banan till lite svårare, men för den som vill ha en riktig utmaning passar detta spåret perfekt. Totalt är spåret 5 075 meter.

Arboga:

Jäderskogen: Vid jäderskogen finns ett par olika banor man kan välja emellan, några som är lite lättare medans det även finns spår för den som vill ha lite mer utmaning.

Medåker: Strax utanför Arboga rättare sagt i Medåker finns det tre slingor att cykla. Spåren varierar mellan 2,5 och 10 kilometer.

Hallstahammar:

Motionscentrum: Vid motionscentrum i Hallstahammar finns det två slingor att cykla, där den ena är 3 kilometer och den andra 5 kilometer.

Kungsör: 

Lockmora: Leden är 4 kilometer lång och bjuder på en utmanande resa,  då vissa delar av banan är väldigt teknisk. Innan man testar detta spår kan det vara bra att ha cyklat mountainbike innan.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020