Krönika
08:00 | 15 oktober 2017

”A person’s life should matter!”

Par älskar att investera, dessvärre alltför ofta i sånt som innebär långa avbetalningsplaner än i sånt som gynnar kärleksrelationen.

Par älskar att investera, dessvärre alltför ofta i sånt som innebär långa avbetalningsplaner än i sånt som gynnar kärleksrelationen.

Jag påstår inte att det ena behöver utesluta det andra, men jag sörjer människans ytlighet och materiella behov som tyvärr tagit över vårt f­okus och gjort oss till olyckliga egocentriker. Vi måste bli bättre på att kommunicera och skapa öppna sfärer, det vill säga tid och intresse för möten och samtal i vardagen med dem vi älskar. 

Jag såg en serie för nån månad sedan och jag frös bilden när en av karaktärerna skriker “A person’s life should matter!” Så självklart och så enkelt! 

Jag älskar när en enda mening säger allt och jag kände att jag vill tillägna hela mitt liv åt den meningen i allt jag gör för mig själv och andra både privat och professionellt. 

För mig handlar det om ansvar och respekt att vara ärlig och öppen med vem jag är, vad jag känner, tycker och vill, samt att välkomna och skapa en ömsesidighet för detsamma hos dem jag möter och på något sätt har en relation till.

Allt för många tar sin relation och sin partner för given. Man bor under samma tak, men man har kanske slutat dela känslolivet med varandra i en vardag där ”allt annat” får ta mer plats. Ni vet, det är ju så sexigt med rutiner, logistik och framförallt ett rent och modernt samt gärna nyrenoverat hem! 

Det finns väl för bövelen inte tid att fråga hur din partners dag har varit, hur hen mår eller vad som orsakade det där tredje världskriget ni hade i morse. 

Att be om ursäkter blir alltjämt irrelevant ju längre tiden går. Bättre att ta nya tag och tiga tills skåpshandtagen blir till guld då det är så snyggt till de gråa luckorna som ska målas till helgen!….. 

Förlåt, men vi kan både ge och få så mycket mer än det här! Kommunicera mera! Säg vad du känner, ställ frågor och lyssna på svaren! Var intresserad!

Om du inte är det – gör slut! 

Enda sättet att vakna upp ur allt det där som inte betyder nåt till det som faktiskt gör det är att öppna upp och interagera, ta reda på vem det är du lever med. 

Hen är inte längre exakt den du en gång blev kär i. 

Hen har utvecklats och har tankar och känslor samt behov och drömmar hen kommer fundera över när ni målar skåpen gråa och du har all möjlighet att ta reda på vad det är och dela en ny dimension av er relation. Den som handlar om er, er kärlek för varandra och för er själva.

En öppen, ärlig och lyhörd kommunikation är grunden för att skapa den närhet som de allra flesta relationer behöver för att överleva på lång sikt. 

För att du ska kunna veta vem din partner är måste även du visa vem du är och det gör ni enklast genom att prata om allt som betyder något för er. Det kommer inte bara göra er mer medvetna om er själva och varandra utan också skapa en trygghet i att eran relation inte bygger på förväntningar och antaganden utan på kärlek och intresse. 

Den typen av investering önskar jag er alla och den kostar inget, men har en avkastning värd sin vikt i betydligt mer guld än några skåpshandtag i världen.

Om du som läst och tycker att detta låter bra, men känner “lite lättare sagt än gjort” så är du inte ensam. 

Att uttrycka känslor och att kunna formulera dem på ett sätt som känns bra är en konst i sig och ibland behöver man hjälp att bli medveten och mer trygg i båda delarna. 

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020