Coronaanpassad Bissen Brainwalk i helgen
Firar i år tioårsjubileum: "Tillsammans går vi för att gemensamt göra skillnad".
Firar i år tioårsjubileum: "Tillsammans går vi för att gemensamt göra skillnad".
Bissen Brainwalk firar i år tioårsjubileum. Detta kommer firas på ett Coronaanpassat sätt den kommande helgen, 26-27 september. Mathias ”Bissen” Larsson uppmanar hela Sverige att gå en promenad till förmån för hjärnforskningen.
– 2020 är ett speciellt år där vi alla behöver hjälpas åt för att minska smittspridningen av Covid-19. Samtidigt är det viktigt att röra på sig, att komma ut i friska luften och umgås med sina närmaste. Därför hoppas jag att många hänger på och sätter Sverige i rörelse, forskningen behöver fortsatt vårt stöd!, säger ”Bissen” i ett pressmeddelande.
Konceptet är enkelt.
”Bjud med din närmaste familj eller vänner på en promenad i er hemstad. Ni väljer själva när startskottet går och hur långt ni vill promenera. Swisha 50 kronor per person eller 100 kronor per familj. Ta ett foto och publicera i sociala medier och tagga med #helasverigegårbissenbrainwalk2020”, uppmanar Bissen Brainwalk i pressmeddelandet.
– Jag brinner för hälsa och för att hjälpa hjärnforskningen som räddade mitt liv framåt, därför hoppas jag att många vill vara med. Vi går på olika ställen – men tillsammas går vi för att gemensamt göra skillnad, säger ”Bissen”.
Här hittar du information om Bissen Brainwalk, bland annat bankgiro- och Swishnummer.