Familjefest när Jerners och vännerna showar
”Hasse” Jerner, hans två söner och deras vänner är tillbaka med den årliga spelningen.
”Hasse” Jerner, hans två söner och deras vänner är tillbaka med den årliga spelningen.
På lördag är det dags för den årliga spelningen av Jerners & Friends. Showen arrangeras på Hotel Scheele i Köping och som vanligt bjuds det på svängig soul och amerikansk västkustmusik.
– Spelningen bygger på gamla hits från bland annat Toto och Earth, Wind & Fire. Men vi kör även lite nyare låtare från till exempel Bruno Mars. Men hela konceptet bygger på de äldre låtarna, säger sångaren Hans ”Hasse” Jerner.
Tillsammans med sina två söner Ludvig och William intar ”Hasse” Hotel Scheeles scen tillsammans med deras vänner.
Och just att få uppträda med två av sina barn är något som Hasse uppskattar.
– Det är fantastiskt. Det är alltid kul att gör något med sina söner på samma premisser och nivåer. Det är väldigt kul. Alla som har barn vet hur det känns att få göra någonting med dem fullt ut, säger han och fortsätter:
– De (William och Ludvig) är heltidsmusiker och har många kompisar i branschen som är med på lördag. Det är några av de bästa i branschen som spelar med oss i helgen. De har varit med på olika turnéer och spelat i olika tv-program.