Familjeföretaget firar 70 år – ”Ett omtumlande år”
Lars-Ove Falk om framgångskonceptet.
Lars-Ove Falk om framgångskonceptet.
70 år har gått sedan Falks lantbruksmaskiner AB grundades, och under året har man firat jubileet med flera event och kampanjerbjudanden.
– I mars hade vi en stor maskinutställning på firman och avslutade med underhållning, och förra veckan arrangerade vi en jordbearbetningsdag på Lundby Gård i Kolsva, berättar Lars-Ove Falk, som äger företaget tillsammans med systern Annvor Falk Norrsjö.
Företaget grundades av syskonparets pappa och farbror. Lars-Ove började som anställd 1970 och klev in som ägare 1984.
– De lade grunden som vi sedan har förfinat under vår period.
Hur känns det att ni firar 70-årsjubileum i år?
– Det har varit ett omtumlande år och jag tycker att det är rätt häftigt att vara ett såpass gammalt företag, det är ganska ovanligt, konstaterar Lars-Ove.
Han beskriver kundbemötandet som en viktig nyckel till att hålla liv i ett företag under så många år.
– Jag skulle vilja påstå att det är som med alla företag, att fokus måste ligga på kunden. Och det har vi lyckats med. Vår bransch är lite speciell eftersom vi har lantbrukare som största kund. De kräver en otroligt hög servicegrad, och den erbjuder vi. Många kunder kommer tillbaka gång på gång, det är ett kvitto på att vi erbjuder en bra service.
– En gräsklippare som kräver service kan vänta någon dag utan större konsekvenser för kunden, men för en lantbrukare är det en hel årsinkomst som hänger på att maskinerna funkar som de ska, därför måste vi finnas till hands när något händer, förklarar Lars-Ove.
Vad tror du om företagets framtid?
– Jag ser ljust på framtiden. Företaget har en ny generation på väg in, och jag hoppas det lever vidare med dem.
Lars-Ove Falk är glad att Falks lantbruksmaskiner har tagit god tid på sig att växa.
– Jag vill påstå att vi har vuxit i rätt takt, och inte slagit på stora trumman direkt. Och så har vi alltid jobbat hårt för att hålla en hög servicegrad. Det är en styrka att vara ett gammalt företag. Vi trivs jättebra i nuläget, konstaterar han.
– De brukar fråga mig hur jag skulle göra om jag fick leva om mitt liv, och jag skulle ha levt det precis likadant igen. Det är ett tecken på att man är på rätt plats, avslutar Lars-Ove.